PRP Tedavisi | Prof.Dr. Haldun Kamburoğlu | Ankara | 2020 

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP Nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisinde hastadan alınan bir miktar kan özel bir tüpte santrifüj edilerek bileşenlerine ayrılır. Bu ayrıştırmayla elde edilen içerik olan zenginleştirilmiş plazma cilt gençleştirme amacıyla deriye enjekte edilir. Kişinin kendi kan ürünü olduğu için son derece doğaldır. Öte yandan PRP uygulanacak her hastanın trombosit seviyesini bilmek önemlidir. Trombositlerin normal değeri 150.000 ile 450.000 arasındadır. Trombosit seviyesi bilinmeyen hastalarda PRP uygulanması doğru değildir. Zira en iyi kitler bile trombositleri 3 katına konsantre edebilmektedirler. Trombosit seviyeniz 150.000 ise bu bir normal değer olmakla beraber PRP için yeterli değildir. O nedenle hastalara PRP yaptırmadan evvel herhangi bir laboratuvarda tam kan tahlili yaptırmalarını öneriyoruz.

PRP tedavisinde amaç hasarlı, yaşlanmış cilt yüzeyi ve cilt altı dokularını trombositten zengin plazmanın içerdiği çeşitli büyüme faktörleri, sitokinler vb. gibi ajanlarla uyararak yenilenmeyi sağlamaktır. Platelet olarak da adlandırılan trombosit hücreleri kanda bulunan ve iyileşme mekanizmalarıyla alakalı, kan pıhtılaşması ve hasarlı dokuların onarılmasını sağlayan büyüme faktörleri ve sitokinleri bünyesinde bulunduran hücrelerdir.

Dokularda bir hasar ortaya çıktığı zaman bu hücreler tamir sürecini başlatır. PRP uygulamasıyla gençleşme amaçlanan bölgeye zenginleştirilmiş plazmanın verilmesiyle onarım ciddi oranda arttırılabilmektedir. PRP içeriğinde bulunan büyüme faktörleri hedef noktaya ulaştığında onarım ve hasar giderme süreci oluşturulur. Kanda bulunan platelet miktarından ortalama 3 kat daha fazla oranlarda platelet PRP enjeksiyonunda mevcuttur.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastadan bir tüpe kan alınır. Ardından bu tüp özel bir santrifüj cihazına konulup kanın içerisindeki materyallerin ağırlığına göre ayrıştırılması sağlanır. Özel bir jel vasıtasıyla hücreler ayrıştırılır. Oldukça yüksek yoğunluklarda iyileşmeyi tetikleyici büyüme faktörleri ve plateletler elde edildikten sonra tedavi gerektiren noktalara enjeksiyon yardımıyla uygulama yapılır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı Regen marka PRP kitlerinin kullanılması faydalı olabilmektedir.

PRP Uygulaması Ne İçin Kullanılır?

Anti aging, cilt gençleştirme, cilt nem dengesinin sağlanması, yara (skar) ve akne skarı tedavisi, saç dökülmesini azaltıcı ve saç döngüsünü hızlandırıcı tedavi, bazı ortopedik problemlerin tedavisi, derideki çöküntülerin iyileştirilmesi, çatlak tedavisi, cilt lekeleri (melazma) tedavisi gibi durumlarda PRP yöntemi uygulanabilmektedir. Bunun dışında peeling, lazer ve roller gibi uygulamaların ardından derideki onarımı hızlandırmak amaçlı olarak da kullanılabilir. En çok tercih edildiği alanların başında ise Altın İğne Radyofrekans uygulaması sonrası maske olarak uygulanması da vardır.

PRP Seans Sıklığı

Duruma göre değişebilmekle beraber 1’er hafta aralıklarla 3 veya 4 seans şeklinde işlem yapılabilir. Tedavi devamı için yılda bir tekrar önerilir .

PRP Tedavisinde Etki Ne Zaman Görülür?

PRP işlemi sonrasında ilk etkiler birkaç gün içerisinde görülebilir. Ancak etkinin mümkün olan en etkili düzeye ulaşması 2-3 ay kadar sürebilmektedir.

PRP Kimlere Yapılabilir?

Kanama ve pıhtılaşma problemi olmayan, kan sulandırıcı ilaç kullanmayan, enfeksiyonu olmayan, hamilelik ya da emzirme döneminde bulunmayan, tümör ve metastazı bulunmayan ve karaciğer hastalığı olmayan kişilere PRP yapılabilmektedir.

PRP Tedavisi Yan Etkileri ve Riskleri

PRP zaten kişinin kendi kanından elde edildiği için alerji, immunolojik reaksiyon gibi bir risk söz konusu değildir. Aynı şekilde steril ekipmanlar kullanıldığında bulaşıcı hastalık riski de yoktur. Bu noktalar göz önüne alındığında oldukça güvenli bir teknik olduğunu söylemek mümkündür.

PRP ile Saç Çıkartma Mümkün müdür?

PRP dökülmeyi önleyici ve saç köklerini güçlendirici bir yaklaşımdır. PRP tedavisi ile yeni saç köklerinin oluşturulması mümkün değildir.

PRP Tedavisi Yapan Merkezler

PRP tedavisi her ne kadar kolay bir işlem olsa da yapılacak merkezin hijyen koşullarına uygun olması ve kullanılan ekipmanların steril olması oldukça önemlidir. Klinik koşullarında bir estetik cerrah varlığı ile PRP işlemini yaptırmak bu nedenle bir avantajdır.

PRP Fiyatları

PRP fiyatları birtakım faktörlere göre değişebilmektedir. PRP uygulaması pek çok tedavide kullanılan bir yöntemdir. Bu neden hangi problemin çözümü için kullanılacağı, sorunun çeşidi, kullanılan kitin markası ve tedavi sürecinin işleyişi PRP fiyatlarını etkiler. Bunun dışında şehirlere göre de farklılıklar olabilir. Ankara PRP fiyatları, diğer şehirlerin ücretlendirmesinden farklı olabilmektedir. Ülkemizde yasal mevzuat gereğince internet sitelerinde fiyatların belirtilmesi yasaktır. İşlem ve PRP fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için 0 312 285 55 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.


Bu siteyi kullanarak çerez (cookie) ve gizlilik politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.    ×