Botoks Uygulamaları

Botox

Botoks Nedir?

Botoks Clostridium Botulinum olarak adlandırılan bir mikroorganizma tarafından üretilen protein yapıda bir madde, bir toksindir. Temel olarak uzun etkili bir kas gevşetici ilaçtır. Herhangi bir hacim vermez. Günümüzde botoks, işlemlerden geçirilip kullanıma uygun hale getirildikten sonra ameliyatsız yüz estetiği alanında medikal bir uygulama olarak sıkça kullanılmaktadır.

İlk başta sadece hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılan botox, sonraki dönemde pek çok bilimsel çalışmanın yapılmasının ardından ilk kez 1992 yılında kaş ortası çizgilerinin giderilmesi amacıyla estetik amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde de botoks prostat disfonksiyonu, astım, spastik kasları açma, hiperhidroz, migren gibi sorunların tedavi sürecinde kullanılabilmektedir.

Botoks Etki Mekanizması

Botulinum toksini kaslarda kalıcı hasara sebebiyet vermeden kas-sinir kavşağı olarak adlandırılan bileşke yapılara etki eder. Kasların kasılmasında, kasa giden sinir uçlarında öncelikle asetilkolin olarak adlandırılan bir madde salgılanır. Asetilkolin, kastaki reseptörlere yani alıcılara bağlanarak kasa kasılması sinyalini verir. Botulinum toksini ve dolayısıyla botoks, kaslardaki bu reseptörlere bağlanarak asetilkolinin bağlanmasını engeller ve böylece kasılma gerçekleşmez. Bu durum kasta yeni alıcılar yani reseptörler üretilene kadar devam eder. Bu nedenle de botox uygulaması kalıcı bir uygulama değildir. Kasların kasılmamaya başlamasıyla mimik kaynaklı kırışıklıklar ortadan kalkabilmektedir.

Botoks Kullanım Alanları

Botox, kırışıklık açma, mimiklerle oluşan çizgilerin önlenmesi, migren tedavisi, terleme tedavisi, kas ağrılarının engellenmesi, çene eklem ağrılarının tedavisi gibi çok farklı amaçlar ile kullanılmaktadır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks uygulaması, deri altında ince uçlu enjeksiyonlarla girilerek amaçlanan noktaya uygun miktarda botoks maddesinin verilmesi şeklinde yapılır. Uygulama öncesinde bir estetik cerrahın muayenesiyle hastanın ihtiyaçları belirlenir. Aşırı terleme tedavisi, migren tedavisi, kırışıklık giderme gibi kullanım alanlarına göre tedavi süreci belirlenir. Eğer hastanın botoks işlemini yaptırmasına engel olacak bir durum yoksa lokal anesteziler yardımıyla uygulama noktaları uyuşturulduktan sonra uygulamaya başlanır. Ardından belirlenen noktalara hesaplanan miktarlarda botoks ilacı enjekte edilir. Bu enjeksiyonlar problemli bütün bölgelere yapılarak botox uygulaması sonlandırılır.

Botoks uygulaması gerekli noktalara yapıldıktan sonra bu bölgelere soğuk uygulaması yapılarak olası kızarıklıklar ve hafif şişlikler önlenmeye çalışılır. Eğer cildiniz çok hassas değil ise birkaç saat içerisinde gözle görülür bir şey kalmaması beklenir.

Kimlere Botoks Yapılabilir?

Hamile ya da emzirme döneminde olmayan, botoks yapılmasını engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan bütün erkek ve kadınlara botox işlemi yapılabilmektedir.

Botoks Kalıcılık Süresi

Botoks işlemi, ömür boyu kalıcı değildir. Sinir iletiminin kaslardaki reseptörlerin kapatılmasıyla engellenmesi şeklinde olan mekanizma, yukarıda da belirtildiği üzere kasların yeni reseptörler oluşturmasıyla beraber yavaş yavaş ortadan kalkar. Hastanın kas kitlesi ve aktivitesine göre değişiklik göstermekle beraber, botoks etki süresi ortalama olarak 4-6 ay civarında beklenir. İlk yaptıranlar için bu süre 4 ay tarafında iken, tekrarlayan seanslarda bu süre 6 ay civarına uzayabilir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Alın botoksu, şakak botoksu, kaz ayağı botoksu, burun botoksu, yanak ve elmacık kemiği botoksu, dudak çevresi botoksu, nazolabial botoks, çene botoksu, boyun ve dekolte botoksu, koltuk altı botoksu, el ve avuç içi botoksu, kaş kaldırma, kaş ortası çizgileri, burun ucu kaldırma, botoksla migren tedavisi, botoksla aşırı terleme tedavisi, diş gıcırdatma tedavisi gibi pek çok kullanım bölgesinden bahsetmek mümkündür.

Terleme Botoksu Nedir?

Bu işlemde botulinum toksin uygulaması koltuk altı, avuç içi gibi aşırı terleyen alanlara yapılmaktadır. Uygulama ile ter bezlerinden salınan ter miktarı azalır. Genellikle bahar aylarında tercih edilen uygulama ile yaz boyunca daha konforlu bir yaşam mümkündür. Aşırı terlemesi olan hastalar düzenli aralıklarla bu uygulamayı yaptırmayı tercih etmektedirler.

Botoks Uygulaması Acı Verir Mi?

Lokal anestetik krem uygulaması ve uygun süre etki etmesinin beklenmesi ile işlemin oldukça konforlu olduğu söylenebilir.

Botoks Mimiklerin Kaybına Neden Olur Mu?

Günümüzde botox işlemi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de uygulamanın yüzde ifade kaybına ya da felç gibi durumlara sebep olup olmayacağıdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki botoks uygulaması yüz felci yapmaz. Yüz ifadesi düşünülerek yapılan doğal botoks uygulaması ile de sadece çizgiler açılıp mimik kaybının önüne geçilebilir. Bu noktada dozajın doğru ayarlanması ve uygulamanın düzgün şekilde yapılması önemlidir.

Mikrobotoks – Mezobotoks Nedir?

Bu teknik bir önceki paragrafta açıklanan doğallığın yakalanabilmesi için geliştirilmiş özel bir botoks yöntemidir. Bu yöntemde aynı doz çok daha küçük hacimlerle çok daha hassas bir teknikle, daha fazla noktaya verilir. Bu sayede hem etkinlik artar hem dedoğal olmayan sonuçlara neden olabilecek yan etkiler azalır.

Botoks İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ortalama olarak uyuşturma süresi 30 dakika, uygulama süresi 15-20 dakika süren, kısa bir işlemdir.

Botoks Kremi

Son yıllarda botoks kremi olarak piyasaya çıkan birtakım kremler duyulmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken botoksta olduğu gibi bu kremlerin botulinum toksini içermediğidir. Bu kremlerin hiçbirisi botulinum toksin gibi bir kas gevşetici etkiye sahip değildir. Gerçek botoks etkisi, cilt ve cilt altına yapılan botox uygulaması ile görülebilir.

Botoks Yılan Zehri midir?

Toplumda yanlış bilinen noktalardan biri de botoksun yılan zehri olduğudur. Botoks yılan zehri değildir, Clostridium Botulinumadlı bakterinin ürettiği bir maddedir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks işlemi yapıldıktan sonra, uygulamanın yapıldığı bölgenin güneşten, fazla sıcak sudan (ilk 2 hafta), kozmetik ürünlerden (ilk akşam) ve enfeksiyonlardan birkaç gün boyunca korunması gerekir. İlk bir gün , bölgenin ovalanmaması da gereklidir. Ayrıca botoksun düzgün yayılma gerçekleştirmesi açısından 24 saat boyunca boyunca, baş aşağı yapılacak sporlardan kaçınmak, uzun süre eğilmemek ve mümkün olduğunca yüz üstü uyumamak önemlidir.

Botoks Yapan Merkezler

Botoks yaptırırken işlemin yapılacağı kliniğin iyi seçilmesi, hijyenik koşullara ve medikal yeterliliklerine bakılması önemlidir. Botoksun, doğallık ve estetik algısı yüksek, tecrübeli estetik cerrahlar tarafından uygulanması hem sonuçlar hem olası risklerin önlenmesi adına yardımcıdır.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları, botoks merkezi, botoks yapan doktorun tecrübesi, yıllara, şehirlere ve hatta ilçelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu noktada işlemin türü, ne kadar botox kullanılacağı gibi faktörler de önem arz eder. Örneğin Ankara botoks fiyatları ile Kırıkkale botoks fiyatları aynı olmayabilir. Bunun dışında uygulanacak alan ve tedavi edilecek soruna göre de ücretler değişmektedir. Ülkemizde yasal mevzuat gereğince internet sitelerinde fiyatların belirtilmesi yasaktır. İşlem ve botoks fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için 0 312 285 55 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.


Bu siteyi kullanarak çerez (cookie) ve gizlilik politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.    ×